A3 je auto koji ljudi kupuju srcem, a onda ga voze razumom. Četiri prstena na masci, kabina u kojoj se svaki prekidač pomiče s istim otporom i dimenzije Golfa — teško je odoljeti, osobito kad se rabljeni primjerak iz Njemačke nudi po cijeni novog gradskog auta. Dovoljno je proći stotinjak oglasa i porazgovarati s nekoliko vlasnika da postane jasno kako ista karoserija skriva vrlo različite priče.
Ključno je razumjeti da A3 nije jedan automobil, nego tri generacije s desecima kombinacija motora i mjenjača. Neke od njih prelaze 300.000 km uz samo redovan servis, druge vlasnika dočekaju s računom za glavu motora ili mehatroniku. Zato najprije razvrstavam generacije, pa motore i mjenjače, a tek onda cijene, troškove i provjeru prije kupnje.
Najpametniji rabljeni Audi A3 je 8V iz razdoblja 2016.–2020. s benzincem 1.4 ili 1.5 TFSI ili dizelom 2.0 TDI, uz dokumentiran servis DSG mjenjača. Izbjegavajte 8P s 1.2 TFSI i 2.0 TDI PD. Okvirne cijene: 9.000–15.000 € za 8V, 15.500–23.500 € za 8Y.
Prva generacija (8L) danas je gotovo isključivo kolekcionarska tema, pa se na tržištu realno biraju tri:
U Hrvatskoj su najbrojniji uvezeni Sportbackovi s dizelom. 8P je danas ulaz u marku za 4.000–8.000 €, 8V je najveći dio ponude, a 8Y polako silazi ispod 20.000 € s većom kilometražom.

Prije razgleda zatražite broj šasije i kod motora. Na A3 ista oznaka “1.4 TFSI” znači lanac kod 8P i remen kod 8V — dva potpuno različita motora.
1.2 TFSI (105 KS) i 1.4 TFSI (125 KS) iz obitelji EA111 imaju lanac razvoda sklon ranom istezanju, uz povremene kvarove turbopunjača i ventila regulacije tlaka. 1.2 TFSI njemački savjetnici za rabljena vozila svrstavaju u motore koje treba izbjegavati. 1.8 TFSI (160 KS) i rani 2.0 TFSI iz obitelji EA888 troše ulje zbog neispravnih klipnih prstenova; trajno rješenje je remont s novim klipovima. Najmirniji benzinac je atmosferski 1.6 od 102 KS — spor, ali gotovo bez boljki osim bobina.
1.9 TDI od 105 KS s oznakom BKC slovi kao gotovo neuništiv. Dvolitreni TDI s pumpa-brizgaljkama (oznake BKD i BMN, do travnja 2008.) poznat je po pukotinama glave motora, koje se najprije pokažu kao gubitak rashladne tekućine. Common-rail 2.0 TDI iz 2008. i kasnije bolji je izbor, ali nosi Dieselgate softver, osjetljiv EGR ventil i visokotlačnu pumpu CP4, čiji raspad može razbacati opiljke po cijelom sustavu goriva.
1.2 i 1.4 TFSI iz obitelji EA211 imaju zupčasti remen umjesto lanca i rijetko se pojavljuju u statistikama kvarova ako je servis uredan. 1.4 TFSI s isključivanjem cilindara (COD, 150 KS) dobar je spoj snage i potrošnje. Trocilindraš 1.0 TFSI (116 KS) obuhvaćen je opozivom za godišta 2018.–2020. zbog brizgaljki koje se ne zatvaraju do kraja. 1.5 TFSI (150 KS, od 2017.) kod ranih primjeraka trza u prvom stupnju nakon hladnog starta, što softver uglavnom ublažava. Na 8Y je 35 TFSI s automatikom blagi hibrid s 48-voltnim sustavom.

1.6 TDI (110 KS) i 2.0 TDI (150 i 184 KS) iz obitelji EA288 imaju remen razvoda i uglavnom tipične dizelske boljke na visokoj kilometraži: EGR ventil i hladnjak, DPF kod gradske vožnje, dvomasni zamašnjak, turbinu i brizgaljke. Na 8Y s oznakama 30 TDI (116 KS) i 35 TDI (150 KS) dolazi AdBlue sustav, pa dodajte NOx senzore na popis provjere.
Ovdje se krije najveća razlika u trošku vlasništva. DQ200, sedmostupanjski S tronic sa suhom spojkom, ide uz manje motore (1.0, 1.2, 1.4, 1.5 TFSI i 1.6 TDI). U koloni i na kratkim relacijama troši spojku, a kod 8P je poznat po kvarovima mehatronike i trzanju pri kretanju. DQ250, šesterostupanjski s mokrom spojkom, uz 2.0 TDI i jače benzince, vrlo je izdržljiv uz zamjenu ulja svakih otprilike 60.000 km. Od 2018. jače verzije dobivaju sedmostupanjski DQ381, također s mokrom spojkom.
Ručni mjenjači su precizni i uglavnom bez priča, osim istrošenog kvačila i dvomase na dizelima. Quattro pogon koristi Haldex spojku; ako se ulje i filter ne mijenjaju, mulj blokira pumpu i stražnji kotači prestanu vući. Simptom je proklizavanje prednjih kotača na mokrom kolniku, pa je zamjena ulja Haldexa prvi posao nakon kupnje.
Na lošem asfaltu A3 se ponaša čvršće od Golfa: kraći hod ovjesa i 17-inčni kotači prenose kratke udarce sa zakrpa, ali karoserija se ne ljulja ni u nizu zavoja prema Delnicama. S-line paket s krućim oprugama i 18-inčnim kotačima na zagrebačkim tramvajskim tračnicama postaje naporan; tko vozi uglavnom po gradu, neka traži osnovni ovjes.
Sprijeda se sjedi nisko i dobro, sportska sjedala drže tijelo i na putu do Splita. Straga dvoje odraslih ima dovoljno mjesta za koljena, ali ne i za glavu ako su viši od 185 cm. Sportback 8V i 8Y ima oko 380 litara prtljažnika, plug-in hibridi (e-tron, 40 i 45 TFSI e) samo oko 280 litara jer baterija zauzme dno.
Kabina 8V i danas izgleda moderno, osobito s Virtual Cockpitom. Kod 8Y je dio tvrdih plastika jasno lošiji, a umjesto klasičnog kotačića MMI-ja sve ide preko ekrana osjetljivog na dodir.
Njemački podaci daju dosljednu sliku. ADAC-ova služba za pomoć na cesti A3 rijetko spominje; kod 8V tek povremeno grešku regulacije tlaka punjenja na godištu 2014. TÜV Report za 8V navodi niske stope nedostataka na ovjesu, upravljanju i svjetlima, a zamjerke se pojavljuju na kočionim diskovima tek na trećem tehničkom pregledu, kad je auto star oko sedam godina. Povremeno se spominju i polovine osovina te puknute opruge.
Vlasnici 8V najčešće hvale potrošnju dizela na dugim relacijama i to što se kabina ni nakon 200.000 km ne raspada. Kritike se ponavljaju oko buke dizela na autocesti, cijene originalnih dijelova i S tronica u gradskoj gužvi. Kod 8Y je slika manje uvjerljiva: vlasnik 35 TFSI na britanskom portalu Carbuyer opisuje 18 mjeseci ponovnih pokretanja MMI sustava i nedostupnu SOS funkciju, a britanski What Car? pouzdanost novijeg A3 ocjenjuje kao upitnu.
Od opoziva za 8V zapamtite tri: brizgaljke 1.0 TFSI (2018.–2020.), stražnji srednji naslon za glavu na oko 3.600 vozila iz travnja do lipnja 2018. te namatač sigurnosnog pojasa na A3 i RS3 od 2018. Detaljan popis tipičnih kvarova s cijenama popravaka imate u članku Audi A3 kvarovi.

Rasponi su okvirni, sastavljeni iz oglasa na AutoScout24 u listopadu 2026., gdje je istodobno bilo više od 7.600 ponuda A3 iz razdoblja 2013.–2020. Gotovo svi A3 na domaćim oglasnicima stigli su iz Njemačke, Austrije i Italije, pa je strana ponuda dobar orijentir i za ono što se traži u Zagrebu ili Rijeci.
| Verzija | Godište | Kilometraža | Okvirna cijena |
|---|---|---|---|
| 8P 1.9 / 2.0 TDI | 2006.–2008. | 210.000–310.000 km | 3.500 – 4.500 € |
| 8P 1.2 / 1.4 TFSI | 2010.–2012. | 80.000–125.000 km | 5.700 – 10.000 € |
| 8V 1.6 TDI | 2013.–2016. | 110.000–350.000 km | 4.700 – 12.000 € |
| 8V 1.4 TFSI (COD) | 2014.–2017. | 130.000–210.000 km | 9.300 – 15.000 € |
| 8V 1.0 / 1.5 TFSI | 2018.–2019. | 125.000–200.000 km | 9.300 – 13.000 € |
| 8Y 30 TFSI | 2021.–2022. | 90.000–140.000 km | 15.500 – 18.000 € |
| 8Y 35 TFSI / 35 TDI | 2022.–2023. | 20.000–160.000 km | 17.000 – 23.500 € |
Razlika između dizela s 350.000 km i očuvanog benzinca istog godišta doseže i 7.000 €, pa se kod 8V uvijek isplati platiti više za poznatu povijest.
Cijene su okvirne za neovisne servise specijalizirane za grupaciju VW u većim hrvatskim gradovima; ovlašteni Audi servis je u pravilu 30–50 % skuplji.
| Stavka | Okvirni trošak |
|---|---|
| Mali servis (ulje VW 504/507 + filteri) | 120 – 200 € |
| Veliki servis (svi filteri, kočiona tekućina, svjećice) | 250 – 450 € |
| Remen razvoda s vodenom pumpom (EA211 / EA288) | 450 – 750 € |
| Zamjena ulja u mjenjaču DQ250 / DQ381 | 250 – 350 € |
| Spojka za DQ200 | 900 – 1.400 € |
| Kvačilo i dvomasni zamašnjak (ručni, dizel) | 900 – 1.300 € |
| Čišćenje DPF-a | 200 – 350 € |
| Ulje i filter Haldex spojke (quattro) | 120 – 200 € |
| Diskovi i pločice (prednja osovina) | 250 – 400 € |
Interval zamjene remena razvoda razlikuje se po kodu motora i godištu, pa ga provjerite u servisnoj dokumentaciji za konkretni broj šasije. Kod automobila s produljenim servisnim intervalom (LongLife, do 30.000 km) ulje zamijenite odmah po kupnji.
A3 vs VW Golf 7: isti motori i mjenjači, ali Golf je 2.000–3.000 € jeftiniji za isto godište i ima više mjesta straga. Popis njegovih slabosti preklapa se s A3, vidi Golf 7 kvarovi.
A3 vs Seat Leon: Leon nudi istu tehniku uz najnižu cijenu, ali lošije materijale u kabini i slabiju vrijednost pri preprodaji.
A3 vs BMW Serija 1: Serija 1 do 2019. ima stražnji pogon i bolji osjećaj upravljanja, no manje prostora straga i dizel N47 s lancem na stražnjoj strani motora.
A3 vs Volvo V40: V40 je udobniji i često jeftiniji, ali mu je prtljažnik manji, a mreža servisa rjeđa.
A3 vs Mercedes A-klasa: udobnija i modernija kabina u novijim generacijama, ali skuplje održavanje i dulji popis elektroničkih zamjerki.
Broj šasije odnesite u ovlašteni Audi servis i provjerite jesu li zatvorene sve akcije: Dieselgate softver kod 8P i ranih 8V dizela, brizgaljke 1.0 TFSI, naslon za glavu i namatač pojasa.
8P benzin TFSI: hladni start uz otvoren poklopac motora — zveckanje lanca prvih nekoliko sekundi znak je za oprez. Pitajte koliko ulja motor troši između servisa.
8P 2.0 TDI PD: razina rashladne tekućine, tragovi dolijevanja, mjehurići u ekspanzijskoj posudi.
DQ200: u probnoj vožnji više puta krenite s mjesta, na blagom usponu i u rikverc. Trzaj, podrhtavanje ili lampica mjenjača znače skup popravak.
1.5 TFSI: trzanje u prvom stupnju pri hladnom motoru — tražite potvrdu o softverskom ažuriranju.
Dizeli: broj regeneracija DPF-a i greške EGR sustava na dijagnostici, vibracije u praznom hodu (dvomasa).
Sve verzije: hrđa na rubovima blatobrana i petim vratima kod 8P, korozija na točkama mase u motornom prostoru, rad MMI-ja i parkirnih senzora, trošenje kočionih diskova. A3 je u Njemačkoj omiljeno službeno vozilo, pa Sportbackovi 1.6 TDI ultra s 300.000 km nisu rijetkost — a upravo takvi najčešće stižu s “uređenim” brojačem. Kilometražu usporedite sa zapisima u Audijevom digitalnom servisnom sustavu i izvješćem povijesti po broju šasije (npr. CarVertical), a ostale tragove manipulacije naći ćete u vodiču kako prepoznati prevarene kilometre na rabljenom autu. Ako vam treba više prostora uz istu tehniku, pogledajte i Audi A4 iskustva.
Za većinu kupaca to je 8V iz razdoblja 2016.–2020., nakon faceliftiranja. Ima zrele motore EA211 i EA288, pet zvjezdica na Euro NCAP testu i dovoljno ponude da se može birati. Starija 8P jeftinija je, ali nosi problematične motore, a 8Y je i dalje skuplja.
Na generaciji 8P najrizičniji su benzinci 1.2 i 1.8 TFSI (istezanje lanca, potrošnja ulja zbog klipnih prstenova) te dizel 2.0 TDI s pumpa-brizgaljkama (oznake BKD i BMN), kod kojeg puca glava motora. Na 8V i 8Y nema motora koji bi trebalo izbjegavati bez iznimke.
Ovisi o izvedbi. Šesterostupanjski DQ250 s mokrom spojkom, uz 2.0 TDI, vrlo je izdržljiv ako mu se ulje mijenja otprilike svakih 60.000 km. Sedmostupanjski DQ200 sa suhom spojkom, uz manje motore, osjetljiviji je na gradsku vožnju i zna trzati pri kretanju.
Motor je štedljiv i živahan, s isključivanjem dvaju cilindara pri laganom opterećenju. Rani primjerci iz 2017.–2019. znaju trzati u prvom stupnju i pri sporoj vožnji nakon hladnog starta, najčešće s ručnim mjenjačem. Softverska ažuriranja problem uglavnom ublažavaju.
Benzinci 1.0, 1.4 i 1.5 TFSI u mješovitoj vožnji obično troše 5,5–7 l/100 km, dizeli 1.6 i 2.0 TDI 4,5–6 litara. Zimi u gradu računajte na litru do litru i pol više. S3 s 2.0 TFSI motorom realno troši 8–11 litara.
Prema oglasima na AutoScout24 u listopadu 2026., 8P s dizelom i preko 200.000 km kreće od oko 3.500 €, 8V se uglavnom nudi za 9.000–15.000 €, a 8Y s motorima 30 i 35 TFSI ili TDI za 15.500–23.500 €.